×
 • LifeStyle
 • Green

  Arsyet përse diabetikët duhet të përdorin Vitaminën D

  Insajderi
  03 February 2024 - 17:09
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Në vitin 2019 autoritetet në vend konfirmuan 78 mijë pacientë me sëmundjen e diabetit.

  Sipas të dhënave, çdo vit në vendin tonë diagnostikohen rreth 4,000 raste të reja me diabet.

  Vetëm gjatë vitit 2019, 8.6 për qind e 411 mijë qytetarëve që kanë kryer kontrollin mjekësor bazë, kanë rezultuar me diabet.

  14.5 për qind janë identifikuar si pre-diabetikë, që tregon numrin e lartë të rasteve, përcjell agroweb.

  Shifrat në realitet mund të jenë shumë herë më të lartë, duke qenë se një pjesë e mirë e tyre, për shkak të mungesës së simptomave të dukshme, nuk e dinë që janë të prekur nga kjo sëmundje.

  Llojet e diabetit janë tre, bëhet fjalë për:

  Diabetin e tipit 2
  Diabetin e tipit 1
  Diabetin e shtatzënisë.

  Ajo që të tre llojet e sëmundjeve kanë të përbashkët është niveli i lartë i sheqerit.

  Një nga vitaminat që luan rol kryesor në balancimin e sheqerit në gjak dhe në prodhimin e insulinës është vitamina D.

  Studimet e fundit të publikuara në Vëllimin e Endokrinologjisë dhe Metabolizmit, pohojnë se kjo vitaminë ndihmon me para diabetin.

  Të gjithë pacientët me para diabet nëse marrin këtë suplement arrijnë që të parandalojnë kalimin e sëmundjes në diabet të tipit dy.

  Kërkimet ku bazohet dhe AgroWeb.org, treguan se vitamina D ul edhe inflamacionin duke ndihmuar trupin të jetë i shëndetshëm.

  Vitamina D faktikisht është një pro-hormon, ndaj dhe lidhja me insulinën është goxha e fortë.

  Kjo vitaminë është e vështirë që të merret përmes ushqimeve ndaj dhe këshillohet në formën e kokrrave suplementare.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark