×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Australia kap drogë në vlerë 900 milionë dollarë

  Insajderi
  15 February 2016 - 08:29

  Policia në Australi thotë se e ka realizuar një nga konfiskimet më të mëdha të sasisë së drogës së paligjshme në historinë e vendit.

  Zyrtarët kanë njoftuar sot, se një sasi e drogës të llojit metamfetaminë në vlerë prej 900 milionë dollarë, është kapur si rezultat i operacionit policor të filluar qysh në muajin dhjetor të vitit 2015.

  Droga është gjetur në një anije që po hynte në Sidnej nga Hong Kongu dhe e njëjta ishte fshehur brenda produkteve që po bartësishin me anije.

  Katër shtetas të Hong Kongut dhe një shtetas i Kinës janë arrestuar gjatë operacionit të përbashkët me policinë kineze.

  Metamfetamina është çështje shumë problematike në Australi. Që nga viti 2007, numri i përdoruesve është dyfishuar në rreth 200 mijë persona.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark