×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Bashkëpunimi Turqi-Arabi do të sjellë fundin e ISIS

  Insajderi
  05 February 2016 - 08:54

  Turqia po planifikon që të sulmojë nga toka Sirinë, kanë njoftuar mbrëmë zyrtarët rusë të ministrisë së Mbrojtjes.

  Turqia, sipas tyre, po e bën këtë pasi që në operacion është duke u bashkëngjitur edhe Arabia Saudite.

  Ky operacion i Turqisë, të cilin Ankaraja nuk e ka konfirmuar ende, mund të ndryshojë të gjitha rrjedhat në luftën kundër ISIS-it, i cili ka lëvizur nga Siria në drejtim të Turqisë muajt e fundit, shkruan BBC

  Dhe kjo vjen pasi që Arabia Saudite është zotuar se do të mbështes çdo aleancë të prirë nga SHBA-të me trupa nga toka, raporton Insajderi

  “Arabia Saudite tash është e gatshme për të qenë pjesë e çdo operacioni që koalicioni (kundër ISIS) do të organizonte në Siri”, ka thënë ministri i mbrojtjes i Arabisë Saudite, Brigadier Gjeneral Ahmed Asseri.

  Ndërkaq, çdo lloj intervenimi i Turqisë në Siri nga toka, do të mund të sillte konflikt me Rusinë, e cila ka qenë duke bombarduar në Siri që nga fundi i shtatorit të vitit të kaluar.

  Në anën tjetër Rusia ka vendosur një bazë ushtarake në provincën Perëndimore të Sirisë, Latakia, e cila është vetëm 35 kilometra larg kufirit me Turqinë./Insajderi

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark