×
 • Lajme
 • Botë
 • Biznes
 • Lajme / Botë

  CERN pretendon të ketë zbuluar pafundësi universesh

  Insajderi
  20 January 2016 - 15:07
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Organizata Evropiane për Kërkime Bërthamore njoftoi të mërkurën një tjetër zbulim të mahnitshëm që mund të revolucionarizojë gjithçka në saje të Collider Hadron.

  CERN pretendon të ketë zbuluar një grimcë të re të panjohur deri më tani.

  Masa e saj është gjashtë herë më e madhe se boson (karakteristikë e grimcave elementare), por gjëja më interesante është se ajo mund të jetë e lidhur me  Supersymmetry apo një lloj i propozuar i simetrisë hapësirë-kohës që lidhet dy klasa themelore të grimcave elementare e cila do të jetë një test për të provuar ekzistencën e universeve paralele.

  Hulumtimi ka ndodhur  në Gjenevë dhe pritet të vazhdohet edhe më tutje me hulumtimet në këtë fushë.

   

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark