×
 • Biznes
 • Biznes / Biznes

  Christine Lagarde – shefe e FMN-së edhe për një mandat

  Insajderi
  12 February 2016 - 08:54

  Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) e ka nominuar për drejtoreshë menaxhuese, zonjën Christine Lagarde, edhe për një mandat katërvjeçar.

  Bordi Ekzekutiv i FMN-së tha mbrëmë se Lagarde ishte kandidat i vetëm që ishte nominuar.

  Mandatin e parë në krye të FMN-së ajo e filloi në vitin 2011. Zonja Lagarde është femra e parë që e ka mbajtur këtë post të lartë në FMN.

  Para se të bëhej shefe e FMN-së, Christine Lagard, 60 vjeçare, ishte avokate ndërkombëtare.

  Ajo, po ashtu, ka shërbyer edhe si ministre e tregtisë, e agrikulturës dhe financave e Francës. Gjatë krizës financiare në vitin 2008, ajo e ka udhëhequr Këshillin e ministrave financiarë dhe ekonomikë të Bashkimit Evropian.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika
  Biznes
  23 February 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark