×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Cilat janë dy opsionet më të këqija të mëngjesit?

  Insajderi
  14 May 2024 - 09:30
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Mëngjesi shpesh konsiderohet si vakti më i rëndësishëm i ditës. Megjithatë, jo të gjitha ushqimet e mëngjesit janë të mira për shëndetin tonë.

  Disa opsione, plot me sheqer, yndyrna të pashëndetshme dhe karbohidrate të rafinuara, mund të shkaktojnë rritje të sheqerit në gjak dhe të kontribuojnë në shtimin e peshës.

  Dietologia Michelle Surrey rendit dy opsione të tilla që shkaktojnë shtim në peshë dhe mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak.

  Drithëra për mëngjes

  Shumë drithëra mëngjesi janë të mbushura me karbohidrate të rafinuara dhe sheqerna të shtuara, të cilat mund të çojnë në një rritje të shpejtë të glukozës në gjak pas konsumimit. Këto rritje të sheqerit në gjak mund të rezultojnë në ndërprerje të energjisë, rritje të urisë dhe dëshira për më shumë ushqime me sheqer më vonë gjatë ditës dhe kontribuojnë në shtimin e peshës.

  Jo të gjitha drithërat e mëngjesit janë të njëjta, por ato më të njohurat kanë tendencë të jenë të pasura me sheqer pa vlera të tjera ushqyese. Nëse ende duam të hamë drithëra për mëngjes, Sari këshillon të zgjedhim opsione me më pak sheqer.

  Produktet e furrës

  Shumë produkte të pjekura në mëngjes, të tilla si bagels, pasta, kifle, briosh, kifle dhe pasta të ndryshme, janë të pasura me sheqerna të rafinuar dhe miell të rafinuar. Këto karbohidrate të rafinuara mund të shkaktojnë rritjen e niveleve të sheqerit në gjak dhe potencialisht të kontribuojnë në rezistencën ndaj insulinës me kalimin e kohës.

  Përveç kësaj, natyra kalorike e këtyre ushqimeve të kombinuara me vlerën e tyre shpesh të ulët ushqyese mund të shkaktojë shtim në peshë.

  “Një shumëllojshmëri e produkteve të pjekura të ëmbla dhe të shijshme janë plot yndyrë dhe sheqer, asnjëra prej të cilave nuk është e mirë për shëndetin tuaj. Në vend që të blini produkte të tilla furre, përgatitni diçka në mëngjes që mund ta merrni në lëvizje. Për shembull, merrni një copë bukë integrale dhe lyeni me gjalpë kikiriku të shëndetshëm dhe vendosni disa feta banane”, përfundoi dietologia.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark