×
 • Lajme
 • Botë
 • Biznes
 • Biznes / Biznes

  Coca Cola ndalon prodhimin në Venezuelë, mungon sheqeri

  Insajderi
  24 May 2016 - 08:50
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Mungesa e sheqerit ka detyruar Coca Cola-n të ndalojë përkohësisht prodhimin e pijes në Venezuelë.

  Coca Cola ka thënë se furnizuesit e saj në Venezuelë “do të ndalojnë përkohësisht operacionet, për shkak të mungesës së lëndëve të para”.

  Njoftimi vjen pasi birraria më e madhe në këtë vend, Empresas Polar, ka ndaluar prodhimin, për shkak të mungesës së elbit.

  Ekonomia në Venezuelë është tkurrur ashpër, pasi çmimet e naftës vazhdojnë të bien.

  Prodhimi i kallamsheqerit ka rënë për shkak të kontrollit të çmimeve dhe rritjes së kostos së prodhimit.

  Një zëdhënës i Coca Cola-s ka thënë se kompania do të vazhdojë të prodhojë pije me më pak sheqer, si Coca-Cola Light./rel

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark