×
 • Lajme
 • Lajme

  Daçiq acarohet në Kurtin: Po kërkon legjitimitet që serbët të pajtohen me mendimin e tij për Asociacionin

  Insajderi
  18 June 2024 - 13:15
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se kryeministri Albin Kurti, po kërkon që serbët e Kosovës të pajtohen me atë që ai thotë, dhe sipas tij kjo të bëhet legjitime.

  Ky koment i tij erdhi ndërsa po flitej për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, transmeton klankosova.

  Sa i përket anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, Daçiq tha se, po të mos ishte Franca, ai vendim do të kishte kaluar.

  ”Sepse ishte Franca ajo që tha se nuk do të jepte pëlqimin për anëtarësim derisa të shohin hapat që do të tregojnë qartë se Këshilli i Europa do të formohet”.

  I pyetur nëse rezoluta për Srebrenicën është një dënim për Serbinë, Daçiq i tha TV Pink se asnjë nga fuqitë e mëdha nuk është kurrë e kënaqur.

  “Perëndimi nuk është i kënaqur me vizitën e presidentit kinez Xi Jinping, por edhe pse Serbia nuk vendosi sanksione ndaj tyre, rusët nuk janë plotësisht të kënaqur me parimet e Beogradit në lidhje me integritetin territorial të Ukrainës”.

  ”’Të gjithë kanë pritshmëri të caktuara, por çfarë ju tha për dënimin, nëse dikush dëshiron ta tërheqë Serbinë, po vepron në të kundërtën, po na detyrojnë gjithnjë e më shumë në krahët e Rusisë, Kinës dhe të tjerëve”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark