×
 • Lajme
 • Lajme

  Dënohet sulmi ndaj gazetarit Gazmend Morina

  Insajderi
  27 January 2016 - 10:16
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) e ka dënuar sulmin që i është bërë gazetarit të portalit “Veriu Info” nga asamblisti i Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, Nexhat Dedia dhe Labinot Krasniqi punëtor i PTK-së në komunën e Vushtrri.

  “Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është njoftuar se gazetari Gazmend Morina është sulmuar me shufra hekuri nga asamblisti Dedia dhe disa persona të tjerë lidhur me raportimet e fundit për zhvillimet në ndërmarrjen ‘Trepça’. AGK-ja kërkon nga organet kompetente të ndërmarrin masa urgjente ndaj sulmuesve dhe kërkon nga Kuvendi Komunal i Mitrovicës të mbajë në përgjegjësi asamblistin Dedia. AGK-ja është njoftuar se gjendja e gazetarit, pavarësisht lëndimeve, është stabile dhe pas trajtimit mjekësor është liruar për në shtëpi”, thuhet në reagimin e AGK-së.

  Gjithashtu në reagimin AGK-së  u tha se“Ky është edhe një rast që tregon për vështirësitë e gazetarëve për përmbushjen e misionit profesional të tyre, për informimin rreth ngjarjeve dhe temave me interes qytetar”.

  Vlen të theksohet se edhe viteve të kaluara ka pasur sulme ndaj gazetarëve në vendet e tyre të punës raporton insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark