×
 • Lajme
 • Hulumtime/Analiza / Analiza

  Dosja e Prokurorisë | Për çka dyshohet polici që u arrestua bashkë me 8 doganierët

  Insajderi
  19 November 2023 - 14:14

  Tetë zyrtarë të Doganës së Kosovës dhe një pjesëtar i Policisë Kufitare, u arrestuan dje (18 nëntor) në veri të Kosovës nën dyshimet për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe marrje të ryshfetit.

  Insajderi mëson se 9 zyrtarët e arrestuar janë: Verograd Miletic, Admir Sejdiu, Andrija Çavic, Mirko Jevtic, Tomislav Dimic, Mensur Stagova, Nenad Mitic, Granit Zymberi dhe Arben Aliu.

  Në dosjen e Prokurorisë të siguruar nga Insajderi, zyrtari policor i cili u arrestua dje është Arben Aliu.

  Për çka dyshohet zyrtari policor, Arben Aliu?

  Arben Aliu dyshohet se ka kryer veprën penale “Marrje e ryshfetit“, gjatë muajit tetor 2021.

  Zyrtari policor Arben Aliu dhe zyrtari doganor Tomislav Dimic dyshohet se kanë pranuar para të mbështjellura me foli, në zyrat ku bëhet zhdoganimi i mallrave me pakicë në Han të Elezit.

  Në vendin e quajtur Hani i Elezit, përkatësisht në vendin ku bëhet pranimi i dokumenteve të makinave tek Evidenca Paraprake, në zyrat aty ku bëhet zhdoganimi i mallrave me pakicë, duke vepruar në bashkëveprim, me qellim të përfitimit të kundërligjshëm të dobisë pasurore, kanë pranuar mjete monetare të mbështjella me foli, ku më pas këto mjete i kanë ndarë me njëri tjetrin“, thuhet në dosjen e Prokurorisë të cilën e ka siguruar Insjaderi.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark