×
 • Lajme
 • Lajme

  Driton Çaushi: Dënojmë djegien e veturës së Beqirit

  Insajderi
  07 March 2016 - 13:31
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, ka thënë se partia të cilës ai i takon dënon djegien e veturave zyrtare.

  Sipas tij, mënyra e duhur e kundërshtimi të pushtetit është përmes protestave popullore.

  “Sigurisht që dënojmë këtë akt, duke bërë thirrje që këto akte të mos përsëriten më. Pushteti kundërshtohet me protesta, e ato janë gjithëpërfshirëse. Aktet e tilla janë të dënueshme, dhe kërkojmë që institucionet të veprojnë duke mos lënë hapësirë për etiketim e linçim të askujt,” ka thënë ai.

  Çaushi ka reaguar edhe për një deklaratë të analistit Halil Matoshi i cili më herët gjatë ditës e ka thënë se Vetëvendosje mund të qëndrojë pas këtyre akteve.

  “Kjo lidhje përveç që është një spekulim i pabazuar nga z.Matoshi, njëkohësisht është dashakeqe, duke ditur që Lëvizja çdo herë aksionet e aktivitetet e veta i ka publike dhe i shoqëron me komunikatë, foto e video (siç ishte rasti te rrotullimi i maunes me mallra serbe, aksion që erdhi pas ndalimit të librave shqip për shkollat në Luginë”, ka thënë ai.

  Sot në orët e hershme të mëngjesit, një veturë që sipas Ismet Beqirit është pronë e LDK-së është djegur afër banesës ku ai jeton.  Beqiri ka thënë se vetura e tij është djegur me koktej molotovi.

  Kjo është vetura e tretë e zyrtarëve shtetërore që digjet në javët e fundit. Fatin e njëjtë si vetura e Beqiti e ka pasur edhe ajo e Memli Krasniqit, Adem Grabovcit dhe Bajram Gecajt.

  Më herët gjatë ditës, edhe Partia Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë dënuar këtë sulm./Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Lajme
  24 July 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark