×
 • Lajme
 • Lajme

  Duriqi: Tërnava i vetmi nga imamët në rajon që e ka takuar bashkëpunëtorin e Putinit

  Insajderi
  21 February 2024 - 13:53
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Abdul Vahid Niyazov, një nga njerëzit kryesor të presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, erdhi kohë më parë në Kosovë.

  Ai si kryetar të Forumit Islamik të Evropës, u prit nga kryemyftiu i Kosovës Naim Tërnava.

  Por, sipas një raporti të United Royal Services, me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, përmes këtij forumi dhe organizatave tjera bamësirë Rusia po synon ta destabilizojë Evropën.

  “A po përdorët islami për të shtrirë ndikimin rus?”, ishte tema që u diskutua në edicionin e sotëm të Kosova today, në Klan Kosova.

  Gazetari i Insajderit Visar Duriqi, tha se bashkëpunëtori i afërt i presidentit rus Vladimir Putin, u prit vetëm nga Naim Tërnava.

  “Edhe atëherë patëm kërkuar llogari nga myftiu Tërnava, por nuk patëm marrë përgjigje. Kryeimami pati thënë se nuk e kam ditur se kush është”, tha Duriqi.

  “Ideja është se kush ka qenë ky edhe që ka qenë deputet i partisë së Putinit, ka qenë në Google. Pra, nëse dikush çon ftesë dhe kërkon takim, gjëja e parë që duhet ta bësh është që të kërkosh çdo gjë që është publike”, theksoi ai.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark