×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Dy paqeruajtës të OKB-së vriten në Mali

  Insajderi
  12 February 2016 - 11:55

  Dy pjesëtarë të Kombeve të Bashkuara kanë mbetur të vrarë dhe 30 të tjerë të lënduar pas sulmit në bazën në verilindje të Malit, konfirmojnë burimet e OKB-së, raporton Al Jazeera.

  Dy paqeruajtës  të Kombet e të Bashkuara kanë mbetur të vrarë derisa rreth 30 të tjerë kanë mbetur të lënduar gjatë ditës së premte me rastin e sulmit të bazës në verilindje të Malit.

  “Kampi ynë në Kidal është sulmuar nga terroristët gjatë mëngjesit të së premtes. U jemi përgjigjur por dy paqeruajtës kanë humbur jetën dhe 30 u lënduan”, ka thënë një burim i misionit MINUSMA të Kombeve të Bashkuara, raporton Insajderi.

  Një anëtar i forcave paqeruajtëse të OKB-së nga Guinea ka konfirmuar vrasjen e dy personave, duke thënë se që të dy janë shtetas të Guineas.

  Ky sulm vjen shtatë ditë pas sulmit në bazën e OKB-së në Timbuktuu, me të cilin rast humbën jetën katër sulmues dhe një ushtarë i Malit./Insajderi.com

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika
  Botë
  27 February 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark