×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Dy vite nga trazirat në Bosnjë e Hercegovinë

  Insajderi
  07 February 2016 - 11:43

  Protestuesit i kishin vënë zjarrin ndërtesave qeveritare dhe luftuan me policinë për shkak të zemërimit për mungesën e vendeve të punës.

  Gazi lotsjellës dhe tymi mbuluan qendrën e qytetit të Sarajevës, ku policia qëlloi me plumba gome në disa mijëra protestuesve të cilët i vunë flakën selisë së qeverisë kantonale.

  Ata gjithashtu u përpoqën të depërtonin në selinë e presidencës së vendit, por u zmbrapsën nga policia speciale me topa të ujit.

  Në qytetin e Tuzlës, që dikur ishte zemra industriale e Bosnjës veriore, gjithashtu u protestua dhunshëm gjatë mbylljes së fabrikave. Demonstruesit me gurë dhe kanë djegur selinë e pushtetit lokal dhe u përleshën me policinë.

  Rimëkëmbja e Bosnjës është mbajtur peng nga një sistem ku kërkohej ndarja e pushtetit në bazë të kuotave etnike të përcaktuara në marrëveshjen e paqes së SHBA-të që i dha fund luftës, në të cilën rreth 100 mijë njerëz humbën jetën.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark