×
 • Lajme
 • Lajme

  Federata i thërret, serbët s’duan as të dëgjojnë

  Insajderi
  02 February 2016 - 12:09

  Më 20 janar të këtij viti u hodh shorti për kualifikimet e ‘EuroBasket 2017’, në të cilën për herë të parë bënte pjesë edhe përfaqësuesja e shtetit më të ri në Evropë, Kosovës.

  Federata e Basketbollit të Kosovës ka menduar që të thërras edhe basketbollistë të nacionaliteteve të tjera përpos shqiptarëve, të cilët e kanë të drejtën legjitime të përfaqësojnë këtë vend pasi janë lindur në Kosovë.

  Por sportistët e nacionalitet serb nuk e kanë çuar ndërmendë të luajnë për shtetin ku kanë lindur.

  Këtë e konfirmoi edhe Sekretari i Federatës të Basketbollit Leart Hoxha, i cili tha se janë kontaktuar disa të tillë por që e kanë refuzuar kategorikisht ftesën.

  “ Janë kontaktuar lojtarë të nacionalitetit serb ose që kanë pasaportë serbe, të cilët ose e kanë refuzuar ftesën, ose nuk i janë përgjigjur asaj,” tha Hoxha.

  Përveç basketbollistëve të nacionalitetit serb, Federata ka konfirmuar se ka kontaktuar edhe basketbollist të komuniteteve tjera, siç është shembulli i Dejan Musli, goran nga Kosova, qendër e njohur në serbi por që ka lindur në Prizren.

  Musli po paraqitet me sukses në kampionatin spanjoll.
  Ai ka luajtur për të rinjtë e Serbisë dhe në Evropë njihet si basketbollist serb.

  “Thirrje përmes menaxherit i kemi bërë edhe lojtarit Dejan Musli që ka lindur në Prizren. Do të shohim se çka do të ketë nga gjithe kjo,” tha të premtën për “Koha Ditore”, kryetari i Federatës të Basketbollit, Erolld Belegu.

  Ndërkohë i kontaktuar nga ‘Insajderi’, trajneri i përfaqësuesës së Kosovës në basketboll, Arben Krasniqi, i’a lë derën e hapur të gjithë atyre që duan të luajnë për ekipin kombëtar kosovar.
  “Secili lojtarë që e ndien vetën kosovar dhe ka dëshirë të na përfaqësoj i ka dyert e hapura për kombëtaren e Kosovës,” deklaroi Krasniqi.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark