×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Forcat amerikane sulmojnë militantët e ISIS-it në Libi

  Insajderi
  19 February 2016 - 14:54
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Një zëdhënës i ushtrisë amerikane i tha Reuters-it se operativ të lartë të ISIS-it si Noureddine Chouchane, një tunizian, ka qenë në mesin e atyre që janë në shënjestër. Deri në 30 rekrutë të ISIS-it kanë vdekur, ka treguar një zyrtar perëndimor për gaztën amerikane New York Times.

  Sipas raportimeve lokale dhe fotografive që tregojnë ndërtesat e mbuluara me pluhur në një kompleks të afërt me Al-Ajaylat, jashtë Sabratha-s, 40 kilometra në perëndim të Tripolit. Kryebashkiaku i Sabratha tha se 41 persona kanë vdekur dhe gjashtë janë plagosur.

  Pak javë më parë Barack Obama tha se Shtetet e Bashkuara do t’i shkojnë pas ISIS-it kudo që të paraqitet, në të njëjtën mënyrë që i shkuan pas edhe forcës tjetër terroriste Al-Kaidas, kudo që u shfaq.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Botë
  21 April 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark