×
 • Lajme
 • Lajme

  FSK afër blerjes së sistemit anti-tank Javeline, konfimohet nga DASH

  Insajderi
  12 February 2024 - 22:36

  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci është shprehur ‘i gëzuar’ pasi DASH konfirmoi se ka përfunduar përiudha prej 30 ditësh pas njoftimit të kongresit të SHBA’ve rreth kërkesës së Kosovës për blerjen e sistemin anti- tank Javeline.

  Ministri Maqedonci bëri të ditur se shumë shpjetë FSK do të pajiset me këtë sistem, shkruan Insajderi.

  “I gëzohemi lajmit që sot ka përfunduar periudha tridhjetë ditore e njoftimit të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës rreth kërkesës tonë për blerjen e sistemit anti-tank Javeline, rrjedhimisht mund të vazhdojmë hapat tjerë” ka shkruar ministri në Facebook.

  Proceduralisht jemi në pritje të ofertës nga ana e ShBA-së, që pastaj bazuar në të dhe planin e zhvillimit të FSK-së të realizojmë blerjen.

  “Javeline, sistem me të cilin do të pajiset FSK tashmë fakt i kryer”, shkruan tutje ministri.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark