×
 • Sport
 • Sport

  Fury përballet me humbjen e mbi 90 milionë eurosh pas disfatës nga Usyk

  Insajderi
  19 May 2024 - 21:54
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Tyson Fury mund të humbasë një pjesë të madhe të parave nga lufta e padiskutueshme e së shtunës mbrëma me Oleksandr Usyk, sipas një platforme analitike.

  Gypsy King pësoi humbjen e parë në karrierën e tij profesionale në Riad të Arabisë Saudite, pasi kundërshtari i tij ukrainas u kurorëzua kampioni i padiskutueshëm në peshën e rëndë.

  Usyk siguroi fitoren me pikë nga gjyqtarët, por pavarësisht nga rezultati, të dy luftëtarët janë vendosur për një pagesë rekord.

  Edhe pse shifra përfundimtare ende nuk është konfirmuar. Promotori Bob Arum ka sugjeruar më parë se Fury mund të fitojë më shumë se 90 milionë euro për të marrë pjesë në ndeshjen historike.

  Thënë kjo, ligjet tatimore dhe kombëtare të sigurimeve në Mbretërinë e Bashkuar mund të shohin një pjesë të madhe të asaj shume të humbur.

  Sipas Stocklytics, Fury do të duhej të paguante mbi 50 milionë euro tatimin mbi të ardhurat dhe rreth 2.5 milionë euro sigurim kombëtar nëse do të fitonte mbi 100 milionë euro nga ndeshja e boksit.

  Kjo do ta linte atë me një fond total çmimesh prej pak më shumë se 55 milionë euro.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark