×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Zëdhënësi i KFOR-it: Rreziku ishte që edhe të vritej dikush në Zveçan

  Insajderi
  09 June 2023 - 13:34
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Zëdhënësi i KFOR-it, Andrea Gallieni tha se trupat e KFOR-it në veri kanë parandaluar eskalimin e situatës nga protesta e 29 majit sepse kishte rrezik për jetën dhe që dikush të vritej.

  Gallieni shtoi se gjatë protestës, shumë ushtarë janë lënduar nga gurët e gjuajtur, mjete shpërthyese të improvizuara dhe nga përdorimi i armës.

  Tutje ai tha se, ishte e qartë që kishte njerëz që donin të protestonin në mënyrë paqësore, por dhe që prapa tyre po fshiheshin grupe kriminale që donin t’i sulmonin trupat e KFOR-it.

  “Në emër të komandantit të KFOR-it, Angelo Michele Ristuccia, ne jemi të kënaqur me sjellën e kontingjentit sepse ndërhyrja e tyre ndërmjet palëve shmangi një problem të madh mes serbëve dhe shqiptarëve sepse aty mund të kishte probleme me rrezik për jetën e që dikush edhe të vritej”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark