×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Gazeta gjermane: Skenaret e Luftës së Tretë Botërore

  Insajderi
  21 February 2016 - 16:11
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Gazeta gjermane “Welt am Sonntag” në numrin e sotshëm ka publikuar një lajm me titullin “Skenari i Luftës Botërore”, raportojnë mediat e huaja

  Në këtë artikull shkruhet për mundësitë e një Lufte të Tretë Botërore dhe për skenaret e mundshme që mund të ndodhin gjatë saj, raporton Insajderi

  Një konflikt SHBA-Rusi?

  “Në krizën e Sirisë super-fuqitë po përplasin njëra tjetrën me arsyetime të ndryshme. Tashmë konfliktet botërore janë të pashmangshme. A mund të ndodhë një konflikt ushtarak mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Rusisë?”, shkruhet në lajmin e gazetës gjermane.

  Luftërat e mëdha kanë dalë nga shkaqet e vogla

  “Siria e cila është si barut në konfliktet e shteteve të ndryshme tashmë është e hapur për skenare të ndryshme. Konfliktet mes super-fuqive dhe lufta mes tyre nuk ishte menduar për një kohë të gjatë. Tashmë gjithçka mund të jetë e hapur. Luftërat e mëdha gjithmonë kanë ndodhur për shkaqe të vogla” , shkruan më tutje në këtë publikim.

  Ky shkrim i ka dhënë hapësirë edhe konflikteve të Turqisë me Kurdët ashtu si edhe tensioneve të Turqisë me Rusinë./Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark