×
 • Lajme
 • Lajme

  Gazetari i burgosur turk kritikon BE-në për lidhjet me Erdoganin

  Insajderi
  19 January 2016 - 17:12

  Can Dundar, i njohur per storiet e tij që pretendojnë se “ Turqia ka armatosur rebelët islamik në Siri”, thotë që BE-ja është  duke tradhëtuar vlerat e saj demokratike.

  Redaktori i gazetës më influencuese në Turqi, në një intervistë nga qelia e burgut ka thënë se goditjet e vazhdueshme të vendit ndaj gazetarëve janë ngjarjet më të këqija që i kanë ndodhur vendit dhe se ai ishte arrestuar duke bërë punën e tij.

  Can Dundar, redaktori i “Cumhuryiet”, poashtu tha se BE-ja ka tradhëtuar vlerat demokratike duke kërkuar një afrim me presidentin Turk, Recep Tayyip Erdogan, me shpresën se ai do të ndalte rrjedhën e refugjateve ne Evropë, perderisa injoron shkeljën e të drejtave të njeriut.

  “Ne gjithmone e kemi parë Bashkimin Europian si model për të rritur standartet e demokracisë në Turqi në nivele univerzale, jo si sistem diktatorial”,  tha ai.

  Sipas Dundar nëse BE-ja, pajtohet të mbyllë një sy perderisa Erdogani refuzon demokracinë, të drejtat e njeriut, lirinë e mediave dhe rregullat e ligjit, i bie se BE-ja është duke hequr dorë nga principet themelore në menyrë që të mbrojë interesat e saj afat-shkurtër.

  Dundar u arrestua në shtator, së bashku me shefin e tij të byrosë ne Ankara, Erdem Gul, të akuzuar për spiunazh dhe zbulim te sekreteve shtetërore, mbi një artikull të botuar gjashtë muaj me parë, i cili pretendonte se Shërbimi Intelegjent Turk, u kishte dërguar armë rebelëve në Siri qe t’a luftonin regjimin e Bashar Al-Assaditit, nën maskën e ndihmave humanitare.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark