×
 • Biznes
 • Biznes / Teknologji

  Gjermani në krye të NASA-s

  Insajderi
  19 May 2016 - 08:29
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Astronauti Alexander Gerst do të jetë i pari gjerman dhe i dyti evropian i cili do të marrë në duar komandën e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

  Të mësuar ta shohin ndërsa flet për çështje dinamike që ndodhin në Tokë, këtë herë kancelarja Angela Merkel foli për hapësirën dhe ishte pikërisht ajo që e bëri të ditur lajmin dhe uroi astronautin Gerst për arritjet e tij.

  “Pavarësisht nga konfliktet politike që ne kemi për të kapërcyer, stacionet e hapësirës mund të lidhin jo vetëm Evropën, por edhe shumë vende të botës. Njerëzit janë të hipnotizuar dhe ndoshta do të jenë më të kujdesshëm në trajtimin e Tokës, kur të mendojnë se çfarë strukture të veçantë ka pafundësia e hapësirës kozmike”, deklaroi Merkel.

  11 shtete europiane janë pjesë e Stacionit të Agjencisë Hapësinore Evropiane, së bashku me Shtetet e Bashkuara, Rusinë, Japoninë dhe Kanadanë. Në 15 vitet e këtij stacioni, belgu Frank de Winne ka qenë i vetmi europian i cili e ka komanduar atë para Gerst në vitin 2009.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark