×
 • Lajme
 • Lajme

  Gjermania në hall me diplomat e falsifikuara të boshnjakëve

  Insajderi
  15 February 2016 - 14:40
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Rodolfo Toe, Sarajevë

  Boshnjakët që duan të emigrojnë në Gjermani – por që nuk e njohin mirë gjuhë – po falsifikojnë gjithnjë e më shumë diploma të gjuhës, tha Instituti Gëte në Sarajevë.

  “Numri i diplomave false është rritur ndjeshëm nga viti 2014,” tha për BIRN Claudia Kindler, kreu i departamentit të gjuhës në Institutin Gëte të Bosnjës, një shoqatë që promovon gjuhën dhe kulturën gjermane.

  “Ne kemi regjistruar 47 raste të falsifikimit të diplomave tona dhe i kemi paraqitur ato te ambasada gjermane në Bosnje,” tha Kindler, duke shtuar se shumë raste ndodhin për shkak se shtetasit boshnjakë nuk kanë kohën e mjaftueshme për të arritur nivelin e kërkuar të gjuhës për një vizë pune.

  “Këto diploma falsifikohen nga njerëz që nuk kanë marrë kurrë pjesë në mësimet tona,” tha Kindler për BIRN.

  “Përgjithësisht ata që përpiqen të falsifikojnë certifikatat e tyre gjuhësore kanë tashmë një punë që i pret në Gjermani dhe Austri, por nuk kanë kohë të presin gjashtë ose shtatë muaj për të marrë pjesë në leksione dhe për të arritur një nivel të mirë gjermanishteje,” shpjegoi Kindler.

  Më shumë në Reporteri.al

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark