×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Gjermania përpiqet të pezullojë partinë neo-naziste gjermane

  Insajderi
  01 March 2016 - 14:49
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Gjykata Kushtetuese e Gjermanisë do të dëgjojë argumentet e pesë kryeministrave të rajoneve të Gjermanisë që insistojnë se partia e ekstremit të djathtë NPD, duhet të bëhet partia e tretë gjermane që pezullohet nga aktiviteti, që nga koha e luftës së dytë botërore.

  Gjykata më e lartë e Gjermanisë do të dëgjojë një kërkesë historike të martën për të ndaluar një festë neo-naziste, më shumë se një dekadë pasi përpjekja e parë dështoi.

  Rasti para Gjykatës Kushtetuese Federale do të argumentojë se Partia e ekstremit të djathtë dhe anti-emigrante,  Partia Demokratike Kombëtare (RDK) është një kërcënim për rendin demokratik të vendit.

  Qeveria e kancelarës gjermane, Angela Merkel mbështet çështjen, edhe pse nuk i është bashkuar zyrtarisht në mënyrë ligjore kërkesës së nisur nga dhoma e lartë e parlamentit gjerman që përfaqëson 16 rajonet e Gjermanisë.

  Zëdhënësi i Merkelit, Steffen Seibert ka etiketuar në mënyrë të përsëritur NPD-në si “një parti anti-demokratike, ksenofobe, anti-semite dhe parti anti-kushtetuese”.

  Kritikët akuzojnë se procedura do të japë NPD-së, një parti me vetëm rreth 5200 anëtarë, në një çështje kombëtare dhe se një pezullim i kësaj partie mund t’i kthejë anëtarët e saj në dëshmorë për kauzën e tyre raciste.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark