×
 • Lajme
 • Botë
 • Biznes
 • Lajme / Botë

  Google ndihmon në luftën kundër virusit Zika

  Insajderi
  04 March 2016 - 10:44
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ka filluar një bashkëpunim në mes gjigantit të teknologjisë “Google” dhe  UNICEF-it për të ndihmuar në “skicimin e hartave dhe parashikimin e përhapjes së virusit Zika’’, virus ky që lidhet kryesisht me defektet në lindje.

  Një ekip vullnetar inxhinierësh, projektuesish dhe shkencëtarësh të dhënash po ndihmojnë UNICEF-in për të ndërtuar një platformë për të përpunuar të dhëna nga burime të ndryshme, në mënyrë që të krijohet një hartë e epidemive të mundshme, njofton CNBC.

  Zyrtarët e “Google” deklarojnë se do të dhurojnë 1 milion dollarë për të mbështetur përpjekjet e UNICEF-it për të luftuar sëmundjen, përcjell albino.ch/Insajderi

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark