×
 • Lajme
 • Lajme

  Gratë opozitare: Metodat shtypëse nuk na zmbrapsin

  Insajderi
  19 February 2016 - 20:12

  Gratë e opozitare thonë se metodat shtypëse të pushtetit “nuk do t’na mbrapsin si gra, si opozitare, si pjesë të barabarta të kësaj shoqërie”.

  Kështu kanë deklaruar gratë e opozitës përmes një kumtese të lëshuara për shtyp. Sipas tyre arrestimi i deputeteve të kuvendit tregon nivelin e presionit që po ushtron ky pushtet dhe kjo qeveri ndaj fjalës së lirë.

  “Për ne, si gra aktiviste të subjekteve opozitare, një presion i dyfishtë është prangosja e deputeteve Shqipe Pantina, Donika Kadaj Bujupi, Teutë Haxhiu dhe Besa Baftiu, me urdhër direkt nga Qeveria. Si të mos mjaftonte diskriminimi gjinor që rrjedh nga disproporcioni i përfaqësimit të gruas në Qeveri e në të gjitha nivelet e punësimit e të angazhimit, sot u ballafaquam edhe me brutalitetin e truprojave, të cilët as që duhet të ishin aty në atë sallë”, thuhet në kumtesën e grave të opozitës.

  Përveç tjerash edhe keqtrajtimi i deputetes Albulena Haxhiu tregon se kjo qeveri nuk e ka problem të sulmojë djemtë e vajzat që e mendojnë dhe veprojnë në të mirën e vendit.

  “Për më shumë, keqtrajtimi dhe përplasja e deputetes Albulena Haxhiu në pllaka të mermerit, na la të kuptojmë se kjo Qeveri që bën kompromise me trupin e Kosovës, nuk e ka problem të sulmojë fizikisht edhe gratë e burrat që mendojnë e veprojnë në mbrojtje të vendit tonë”, thuhet më tej në njoftim.

  Të premten përveç lëndimeve që pësuan disa deputete, pati edhe arrestime ndaj deputeteve të Kuvendit të Republikës së Kosovës.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark