×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Greqia tërheqë ambasadorin nga Austria

  Insajderi
  25 February 2016 - 16:08
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Një takim i organizuar në mes të Bashkimit Evropian me vende të Ballkanit për gjetjen e një zgjidhje për krizën e refugjatëve, ka thelluar dallimet në mes të dy palëve edhe më tepër.

  Për shkak se nuk ka qenë e ftuar në takim, Greqia ka vendosur që të tërheqin ambasadorin e saj nga Austria e cila ishte organizatore e ngjarjes.

  Greqia është vendi nëpër të cilin kalojnë shumica e refugjatëve që vijnë nga Lindja e Mesme dhe Azia Qëndrore, njofton CNN.

  “Iniciativa të njëanshme për të zgjidhur krizën me refugjatë dhe shkelja e të drejtës ndërkombëtare nga shtetet e BE-së janë praktika që mund të rrezikojnë bazën dhe procesin e integrimeve evropiane,” ka thënë Ministri I Jashtëm Grek, Nikos Kotzias./Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark