×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Gruaja që akuzoi Bidenin për sulm seksual kërkon nënshtetësi ruse

  Insajderi
  31 May 2023 - 17:37

  Një grua amerikane që akuzoi presidentin amerikan Joe Biden për sulm seksual ndaj saj, ka fluturuar në Moskë dhe po kërkon nënshtetësinë ruse.

  Duke folur për një gazetë shtetërore ruse, Tara Reade, 59 vjeç, tha se ndihej e sigurt në vend dhe dëshironte të qëndronte.

  Zonja Reade pretendoi se Biden e sulmoi atë ndërsa ajo ishte duke punuar në zyrën e tij të Kongresit në 1993.

  Ai mohoi me forcë akuzat e saj. “Pa mëdyshje, kjo nuk ka ndodhur kurrë, kurrë”, tha ai.

  Zonja Reade punoi si asistente e zotit Biden kur ai ishte senator për Delaware. Ajo mori vëmendje në vitin 2020 ndërsa fushata e tij presidenciale po fillonte, kur ajo pretendoi se ai e sulmoi atë në një korridor të Capitol Hill kur ajo ishte 29 vjeç.

  Ajo e akuzoi atë se e kishte detyruar atë kundër një muri dhe i kishte vendosur duart nën këmishën dhe fundin e saj.

  “Kur zbrita nga avioni në Moskë, për herë të parë pas një kohe shumë të gjatë u ndjeva e sigurt dhe u ndjeva e dëgjuar dhe e respektuar”, citon gazeta The Guardian të ketë thënë zonja Reade gjatë një interviste me Sputnik.

  Ajo tha se u largua nga SHBA pasi një politikan republikan i tha asaj se ishte në rrezik fizik.

  “Unë do të doja të aplikoja për shtetësi në Rusi, nga presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin… Unë premtoj të jem një qytetare e mirë,” tha zonja Reade, duke shtuar se ajo shpresonte të mbante shtetësinë e saj amerikane.

  Zonja Reade ishte një nga disa gra që dolën përpara në 2019 dhe 2020 për të akuzuar zotin Biden për prekje, përqafime ose puthje të papërshtatshme. Ajo tha se kishte paraqitur një ankesë, megjithëse nuk është gjetur asnjë procesverbal për këtë dhe është e paqartë nëse pretendimi i saj është hetuar zyrtarisht.

  Një zëdhënës i zotit Biden tha se ai besonte se gratë “kanë të drejtë të dëgjohen”, por se incidenti i supozuar “absolutisht nuk ka ndodhur”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark