×
 • Lajme
 • Lajme

  Haradinaj: Komisioni për demarkacion pas dorëheqjes së Qeverisë

  Insajderi
  08 March 2016 - 22:10
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Nëse Komisioni për Demarkacionin, i iniciuar nga Presidentja Jahjaga, është menduar të jetë një komision që do të funksionojë nën mbikëqyrjen e Qeverisë aktuale, sipas Ramush Haradinajt, më mirë të mos krijohet fare, sepse kjo Qeveri nuk ka legjitimitet për një demarkacion kredibil.

  “Ajo është shkaktare e problemit dhe nuk mund të jetë pjesë e zgjidhjes së tij. Prej që opozita e ka ngritur çështjen e demarkacionit, Qeveria kurrë ska bërë përpjekje që ta gjejë të vërtetën, por e ka fshehur atë”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

  Për më tepër, sipas liderit të AAK-së,  Qeveria e Kosovës ka lobuar te vendet mike, edhe duke i dezinformuar ato se “versioni i Komisionit Meha është i saktë dhe njëkohësisht ka investuar shumë që ky version i caktimit të kufirit, pavarësisht kundërshtimeve të bazuara, të ketë sukses!”.

  Sipas Haradinajt,qeveria aktuale ka dëshmuar në vazhdimësi se është në gjendje të bëjë gjithçka që versioni i saj i kufirit të mos dështojë, duke e humbur përfundimisht kredibilitetin për zgjidhjen e kësaj çështjeje.

  “Prandaj çfarëdo grupi ekspertësh, mund të jetë i pranueshëm vetëm nëse është krejtësisht i pavarur dhe nëse mbikëqyrjen e punës së tij, do ta bëjë një qeveri e re që do të dalë pas zgjedhjeve”, përfundon Haradinaj.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Lajme
  24 July 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark