×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Haradinaj: Marrëveshja e Kumanovës i dha fund regjimit serb në Kosovë

  Insajderi
  09 June 2023 - 15:44

  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se 24 vjet më parë në Kumanovë u nënshkrua marrëveshja e cila përfundimisht i dha vulë të drejtës sonë për të jetuar në liri, duke i dhënë fund regjimit serb në Kosovë dhe spastrimit etnik si qëllim thelbësor i Millosheviqit.

  Sipas Haradinajt, rreshtimi i NATO-s në krye me SHBA-në krah UÇK-së, është konfirmim i pastërtisë së luftës sonë çlirimtare.

  “Mobilizimi i botës demokratike për t’i dalë në krah popullit të Kosovës që synim shekullor kishte lirinë, ishte vendimtar për lirinë dhe sot shtetin tonë”, ka shkruar Haradinaj në rrjetin e tij në Facebook.

  Mes tjerash, ai ka thënë se populli i Kosovës do të jetë gjithmonë mirënjohës ndaj aleatëve tanë për lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës.

  “Shqiptarët përjetësisht i janë falënderuese Amerikës për secilën etapë të historisë sonë”, ëështë shprehur Haradinaj.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark