×
 • Lajme
 • Lajme

  Institucionet shënojnë Ditën e Flamurit të komunitetit ashkali

  Insajderi
  15 February 2016 - 10:01

  Institucionet qendrore dhe lokale të vendit do të shënojnë sot Ditën e Flamurit të komunitetit ashkali.

  Zyra e Kryeministrit të Kosovës mbanë konferencë ceremoniale për këtë datë, ndërsa ceremoni festive do të organizohet edhe për ambasadorët e vendeve mike në Prishtinë, ku të ftuar do të jenë përfaqësues të Qeverisë së Kosovës dhe të ftuar të tjerë.

  Po ashtu në Pallatin e sporteve në Ferizaj, në nderë të kësaj feste do të mbahet një manifestim kushtuar posaçërisht këtij komuniteti.

  Ditën e Flamurit, e njohur edhe si Dita e Ashkalive ka filluar të shënohet që nga viti 2003 në Kosovë.

  Komuniteti ashkali në Kosovë vazhdon të jetojë në kushte të rënda ekonomike.  Shumica absolute e tyre janë të papunë, ndërsa përballen edhe me diskimin dhe paragjyko shoqëror.

  Javën e kaluar, komuniteti ashkali, së bashku edhe me komunitetin rom dhe egjiptian, organizuan një protestë për të kërkuar jetë më të mirë./Insajderi

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark