×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  ISIS-i  detyron 4 vjeçarin të ekzekutojë të burgosurit

  Insajderi
  12 February 2016 - 10:07

  Një 4 vjeçar britanik i quajtur ‘Junior Jihadi’ edhe njëherë u shfrytëzua në një video propagandistike të ISIS-it, këtë herë duke u parë të shpërthente eksplozivët në veturë.

  Isa Dare – i cili është dërguar në Siri nga nëna e tij, Grace “Khadija” Dare – disa herë me radhë është përdorur në videot propagandistike të ISIS-it, raporton New York Post

  “Ju asnjëherë nuk do të na luftoni neve, përveç fshehjes në kala të fortifikuara dhe pas mureve”, dëgjohet të thotë ai, raporton Insajderi

  Më tutje ai flet për spiunët dhe për vrasjen e “vëllezërve” të tyre.

  “Sot, ne do të vrasim spiunët tuaj ashtu si ju ndihmuan ata për t’i vrarë vëllezërit tanë”, ka thënë ai.

  Mendohet që videoja është regjistruar në Raqa, në kryeqytetin de fakto të ISIS-it në Siri.

  Henry Dare, gjyshi i Isa-s, ka akuzuar ISIS-in për shfrytëzimin e djaloshit si “peng” në propagandën e saj.

  Nëna e këtij djali ishte rritur si e krishtere por pastaj ajo u konvertua në islam pak para se të largohej nga shtëpia e saj në Lewisham. Ajo u martua me xhiahdistin suedez Abu Bakr, i cili mendohet se është vrarë në luftime.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Botë
  07 December 2023

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark