×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Isis paralajmëron terror: Spanja është caku

  Insajderi
  22 January 2016 - 08:53
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Grupet xhihadiste të Isis-it, kanë kërcënuar shtetin e Spanjës, përmes një video që përmban një hartë të lashtë të shtetit Iberik e cila kthehet ngadalë në të kuqe.
  Ne video shihet një militant  duke thënë: “Ne do t’i rikthejmë tokat tona nga pushtuesit”, që mendohet të jetë si referencë e renës se ligjit Islamik ne Spanjë.

  Edhe Jorge Fernandez Diaz, ministri spanjoll i mbrojtjes, e pranoi se ky është kërcënimi më i madh qe i kanoset vendit që prej bombave që shpërthyen në vitin 2004, ne Madrid.
  Një total prej 191 njerëzish u vranë dhe rreth 2,000 të tjerë u plagosën kur një seri e bombave shpërtheu në katër trena, të kryeqendrës së Spanjës.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Botë
  21 April 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark