×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Izraeli hedh poshtë gjetjet e raportit të OKB-së për krime lufte

  Insajderi
  12 June 2024 - 16:47
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Izraeli dhe Hamasi janë akuzuar se kanë kryer një sërë krimesh lufte dhe shkelje të të drejtave të njeriut që nga 7 tetori në një raport të ri të pavarur drejtuar Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut.

  Akuzat dënuese, të përpiluara nga hetuesit nga Komisioni Hetimor i OKB-së, akuzuan të dyja palët për krime lufte për sulme në rritje kundër popullatës civile dhe “vrasje ose vrasje të qëllimshme”.

  Raporti, i cili mbulon periudhën deri në fund të vitit 2023, akuzoi veçanërisht Izraelin për krime kundër njerëzimit për torturë, “shfarosje” dhe “persekutim gjinor që synon burrat dhe djemtë palestinezë”.

  Izraeli hodhi poshtë gjetjet e raportit dhe akuzoi komisionin se po ndjek “një agjendë politike të udhëhequr ngushtë” kundër tij.

  Hetuesit përpiluan raportin, i cili do t’i paraqitet këshillit të të drejtave të njeriut të OKB-së javën e ardhshme, nëpërmjet intervistave me orë të tëra me viktima dhe dëshmitarë, raporte mjekësore dhe informacione me burim të hapur, shkruan BBC.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark