×
 • Biznes
 • Biznes / Biznes

  Dhjetë njerëzit më të pasur në botë

  Insajderi
  01 February 2016 - 08:48

  Grupi i ngushtë i njerëzve më të pasur në botë, nuk është se ndryshon shumë shpesh. Por, Insajderi po sjellë një listë të 10 njerëzve më të pasur në botë së bashku me një prapavijë të shkurtër të tyre.

  10-ingvar-kamprad

  1. Ingvar Kamprad

  Pasuria: 39.3 miliardë

  Mosha: 89

  Vendi: Suedi

  Industria: Shitje me pakicë

  Burimi i pasurisë: Vetë-arritje,  IKEA

  Ingvar Kamprad është themeluesi i IKEA-s, e cila tash është kompania më e madhe botërore për shitës me pakicë të mobilieve.

  9-michael-bloomberg

  1. Michael Bloomberg

  Pasuria: $42.1 miliardë

  Mosha: 73

  Vendi:  SHBA

  Industria: Shërbime Financiare

  Burimi i pasurisë: Vetë-arritje, Bloomberg LP

  Michael Bloomberg e kishte themeluar kompaninë e të dhënave financiare në vitin 1981, pas një karriere në bankën e investimeve Salomon Brothers, pjesë e së cilës u bë në vitin 1966. Më pastaj Bloomberg, në vitin 2002 e la kompaninë për t’u bërë Kryetar i Nju Jorkut për tre mandate.

  8-mark-zuckerberg

  1. Mark Zuckerberg

  Pasuria: $42.8 miliardë

  Mosha: 31

  Vendi:  SHBA

  Industria: Teknologji

  Burimi i pasurisë: Vetë-arritje, Facebook

  Në vitin 2004, Mark Zuckerberg atëherë në moshën 19 vjeçare, nuk kishte ndonjë arritje të lartë arsimore, por megjithatë ai e hodhi në treg rrjetin social Facebook. Ky rrjet social sot ka rreth 800 milionë përdorues. Ai njihet edhe si një njeri humanitar që shpenzon shumë për luftimin e fenomeneve të ndryshme, ndërsa kishte dhënë 100 milionë dollarë për përmirësimin e kushteve të shkollave publike në një shtet të Amerikës

  7-larry-ellison

  1. Larry Ellison

  Pasuria: $45.3 miliardë

  Mosha: 71

  Vendi:  SHBA

  Industria: Teknologji

  Burimi i pasurisë: Vetë-arritje, Oracle

  Në vitin 1977, Larry Ellison u bë bashkë me dy kolegë për të filluar një kompani të shërbimeve elektronike, gjegjësisht kompani programuese. Më pastaj ata fituan mundësinë që të krijojnë një databazë të të dhënave të CIA-s nën projektin e quajtur Oracle.

  Projekti është rritur dhe sot ai njihet si Oracle Corp. Kjo kompani  tash njihet si e dyta më e famshme në botë në këtë aspekt, menjëherë pas Microsoftit.

  6-charles-koch

  1. Charles Koch

  Pasuria: $46.8 miliardë

  Mosha: 80

  Vendi: SHBA

  Industria: Investime në fusha të ndryshme

  Burimi i pasurisë: Trashëgim/Vetë-arritje, Koch Industries

  Charles Koch është pronari dhe CEO i kompanisë “Koch Industries”, kompania e dytë më e madhe private në Amerikë. Vëllai i tij tjetër Davidi, është zëvendëspresidenti ekzekutiv. Kompania ka të punësuar 100 mijë njerëz dhe gjeneron rreth 115 miliardë dollarë nga shitjet.

  5-david-koch

  1. David Koch

  Pasuria: $47.4 miliardë

  Mosha: 75

  Vendi: US

  Industria: Investime në fusha të ndryshme

  Burimi i pasurisë:Trashëgimi/Vetë-arritje, Koch Industries

  Së bashku me vëllaun e tij Charles, David Koch po e drejton kompaninë “Koch Industries”.

  4-jeff-bezos

  1. Jeff Bezos

  Pasuria: $56.6 miliardë

  Mosha: 51

  Vendi: US

  Industria: Teknologji

  Burimi i pasurisë: Vetë-arritje, Amazon.com

  Jeff Bezos e ka fituar pasurinë e tij duke prezantuar tregun elektronik para botës. Pasi shpenzoi kohë të gjatë në sektorin e financave në Wall Street, Bezos themeloi kompaninë “Amazon.com” e cila ofron shërbime të tregut dhe shitje-blerjeve në mënyrë elektronike, përkatësisht online.

  3-warren-buffett

  1. Warren Buffett

  Pasuria: $60.7 miliardë

  Mosha: 85

  Vendi: US

  Industria: Investime në fusha të ndryshme

  Burimi i pasurisë: Vetë-arritje, Berkshire Hathaway

  Warren Buffett është CEO i kompanisë Berkshire Hathaway, ndërkaq karrierën e tij e filloi në moshë të re. Si fëmijë ai dërgonte gazetat me biçikletën e tij. Ai më pastaj e filloi karrierën duke bërë hulumtime të tregut dhe duke bërë shitje-blerje të përqindjeve dhe aksioneve. Ai më pastaj themeloi kompaninë e tij, e cila tërhoqi shumë investime, gjë që e bëri atë kaq të pasur. Ai është edhe mik i mirë me themeluesin e Microsoftit, Bill Gates.

  2-amancio-ortega

  1. Amancio Ortega

  Pasuria: $66.8 miliardë

  Mosha: 79

  Vendi: Spain

  Industria: Tregti dhe shitje me pakicë

  Burimi i pasurisë: Vetë-arritje, Inditex

  Amancio Ortega është njeriu i dytë më i pasur në botë, falë kontrollit të tij që i bën kompanisë Inditex. Ai si fëmijë 14 vjeçar punonte si fëmijë dërgues i rrobave dhe produkteve të butileve të ndryshme. Më pastaj ai themeloi një kompani të vogël të shitjeve të fustaneve, e cila sot është njëra prej “perandorive” më të mëdha të modës në botë.

  1- Bill Gates

  1.Bill Gates

  Pasuria: $87.4 miliardë

  Mosha: 60

  Vendi: US

  Industria: Tech

  Burimi i pasurisë: Vetë-arritje, Microsoft

  Në moshën vetëm 20 vjeçare, Bill Gates ishte bashkëthemelues i Microsoftit me shokun e fëmijërisë Paul Allen. Vetëm disa muaj para ditëlindjes së tij të 31-të, kompania u bë publike, duke e bërë Bill Gatesin miliarder. Ai shërbeu si CEO i softuerit titan deri në vitin 200 dhe ka qenë drejtori dhe aksionari më i madh deri në vitin 2014. Edhe pse ai është ende pjesë e bordit, Gates nuk është më i përfshirë direkt në Microsoft./Insajderi

   

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Biznes
  27 November 2023

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark