×
 • Lajme
 • Hulumtime/Analiza

  Jabllanoviq: Unë dhe kolegët e mi do të jemi pjesë e rezistencës serbe kundër terrorit të Albin Kurtit

  Insajderi
  28 May 2023 - 17:09

  Kryetari i Partisë së Serbëve të Kosovës, Aleksandar Jabllanoviq, ka thënë se do të mbështesë dhe do të jetë pjesëmarrës i, siç iu referua ai, rezistencës demokratike serbe për kundërshtimin e legjitimitetit të kryetarëve të rinj shqiptarë në komunat veriore të Kosovës.

  Jabllanoviq këtë e deklaroi në një intervistë për Gazetën Insajderi, teksa urdhrin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, për vazhdimin e punës në objektet komunale të komunave veriore e quajti si “terror”.

  “Unë dhe të gjithë kolegët e mi do të jemi pjesë e rezistencës demokratike të serbëve ndaj këtij terrori të Albin Kurtit dhe përpjekjes për të instaluar me forcë njerëz të zgjedhur me ligj, por që nuk kanë legjitimitet politik apo simpati nga popullata vendase. Edhe numri i shqiptarëve që votuan në zgjedhjet e 23.04.2023 është dukshëm më i vogël se numri i shqiptarëve që votuan në vitin 2021”, deklaroi ai.

  Jabllanoviq teksa komentoi deklaratat e ndërkombëtarëve lidhur me situatën e fundit të veri, ai tha se ky veprim “do të jetë I dëmshëm për Kosovën dhe VV-në”.

  Tutje, ai ka thënë se objektet komunale i takojnë qytetarëve që jetojnë në atë pjesë.

  Intervista e plotë:

  Gazeta Insajderi: Si e komentoni situatën e fundit të ndodhur në veri të Kosovës?

  Jabllanoviq: Mendoj se kjo lëvizje e pushtimit të dhunshëm të objekteve komunale është një veprim i panevojshëm dhe nuk rrit autoritetin e kryetarëve të sapozgjedhur, por përkundrazi ul reputacionin e tyre dhe shkakton urrejtje dhe zemërim të popullatës lokale për shkak të dhunës policore. kundër civilëve. Ai është veçanërisht i shqetësuar për arrogancën e kryetarëve të rinj dhe moskuptimin e tyre për situatën aktuale dhe faktin se ata janë zgjedhur me një numër të papërfillshëm votash.

  Gazeta Insajderi: A e përkrahni rezistencën e qytetarëve serbë të Leposaviqit kundër hyrjes me forca policore në objektin e komunës nga kryetari i sapozgjedhur?

  Jabllanoviq: E mbështes plotësisht rezistencën e qytetarëve dhe besoj se këto objekte janë të njerëzve që jetojnë në ato komuna, si dhe kryetari i Leposaviqit është banor i jugut të Mitrovicës dhe nuk ka asnjë lidhje me komunën e Leposaviqit përveç adresës në letërnjoftimin e tij.

  Gazeta Insajderi: A do të jeni pjesë e organizuesve të këtyre protestave të serbëve në Kosovë?

  Jabllanoviq: Unë dhe të gjithë kolegët e mi do të jemi pjesë e rezistencës demokratike të serbëve ndaj këtij terrori të Albin Kurtit dhe përpjekjes për të instaluar me forcë njerëz të zgjedhur me ligj, por që nuk kanë legjitimitet politik apo simpati nga popullata vendase. Edhe numri i shqiptarëve që votuan në zgjedhjet e 23.04.2023 është dukshëm më i vogël se numri i shqiptarëve që votuan në vitin 2021.

  Gazeta Insajderi: Si e komentoni reagimin e SHBA-së dhe BE-së ndaj Qeverisë së Kosovës për futjen me polici në objektet e komunave veriore?

  Jabllanoviq: Reagimet janë pozitive nga këndvështrimi im dhe tregojnë qartë se SHBA dhe BE e njohin qartë Kurtin dhe Osmanin si faktor përçarës dhe kanë dërguar qartë mesazhin se lëvizje të tilla janë të njëanshme dhe të dëmshme. Jam plotësisht i sigurt pas takimeve me disa aktorë ndërkombëtarë se me këto lëvizje Albin Kurti i ka shkaktuar dëmin më të madh Kosovës dhe popullit shqiptar… Pavarësisht vizitave aktuale të zyrtarëve të VV-së në veri, që janë për qëllime marketingu. Kjo dhunë do të jetë e dëmshme për Kosovën dhe VV-në.

  Gazeta Insajderi: Cili është komenti juaj për vendimin që kryetarët e rinj të komunave veriore të betohen në objekte komunale?

  Jabllanoviq: Betimi i kryetarëve të sapozgjedhur është procedurë e zakonshme dhe si e tillë nuk ka ndikim në vendin ku realizohet në formë protokollare. Ndërtesat komunale dhe policia e armatosur sigurisht që nuk mund t’u japin autoritet shtesë dhe për mendimin tim nuk do të mund të qëndrojnë gjatë në ato pozita, por dëmi i institucioneve të Kosovës në veri do të jetë më i përhershëm se mandati i tyre. Mendoj se kjo na kthen në vitin 2011 dhe ngadalë na tregon se dialogu është klinikisht i vdekur. /Insajderi.org/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark