12:11 - 28 Janar 2016

Jaguar ka konfirmuar se “F Type” do të nisë në 2016 në Geneva Motor Show duke filluar nga fillim i muajit mars të këtij viti. Kompania  automobilistike ka lëshuar gjithashtu një pamje pak zyrtare të automjetit.

Kompania automobilistike Britanike nuk ka zbuluar më shumë detaje lidhur me F- Type SVR, por ka konfirmuar se makina do të jetë në gjendje për të arritur shpejtësinë prej 320 km/h, ose 200 mph .

“I riu F-Type është prodhimi i parë i serisë Jaguar që zhvillohet nga operacionet speciale të automjeteve dhe përfitimet nga çdo gjë që ne dimë për inxhinieri precize, performancës dhe projektimit”, thotë John Edwards, drejtor menaxhues, në Jaguar Land Rover për operacione speciale.

jaguarbrenda

Jaguar F-Type, do të prodhohet nga departamenti i operacioneve të veçanta të automjeteve të kompanisë Land Rover, duke e bërë atë për herë të parë makinën që prodhohet në mënyrë serike dhe ndarja ekskluzive.

Një broshurë e lëshuar nga kompania e makinave sugjeron se ajo do të ketë një motor V8 5.0 litra i cili do të prodhojë 567 kuaj fuqi dhe 424 rrotullime/m. Makina të gjithsej do të ketë tetë shpejtësi me transmetim automatik.

F-Type SVR do të jetë në gjendje për të shkuar nga 0 deri 100 km/h për vetëm 3.7 sekonda raporton insajderi.com

 

Tags: