×
 • Lajme
 • Lajme

  Jahjaga: Malta mund të ndihmojë në proceset e zhvillimit të Kosovës

  Insajderi
  16 February 2016 - 13:56
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Zyra për Media e presidentës ka njoftuar se Jahjaga ka kërkuar nga presidentja malteze që të thellohet bashkëpunmi mes dy shteteve në fushën e zhvillimit ekonomik.

  ‘’ Marrëdhënia kontraktuale e Kosovës me Bashkimin Evropian, përmes Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit i ka hapur perspektivën evropiane Kosovës dhe kjo do të ndihmojë në thellimin e reformave të domosdoshme të cilat çojnë në ndërtimin e shtetit të së drejtës dhe që ruajnë diversitetin kulturor e fetar, si pasurinë e saj, dhe gjithëpërfshirjen’’, ka thënë Jahjaga.

  Sipas saj Kosova ka potencial natyror e njerëzor dhe Malta mund ta ndihmojë në proceset e zhvillimit të vendit.

  ‘’Rruga evropiane është rruga e pashmangshme e gjithë vendeve të rajonit të Ballkanit, që duhet të mësohen me realitetin e ri të krijuar, duke ndërtuar marrëdhënie të mira fqinjësore, që çojn drejt një pajtimi të madh në Ballkan’’, theksoi Jahjaga./Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark