×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Kanada mbanë premtimin – pranon 25 mijë refugjatë sirianë

  Insajderi
  29 February 2016 - 16:27
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Imazhi i një djali tre-vjeçar sirian i vdekur në një plazh turk, Alan Kurdi, goditi botën shtatorin e kaluar. Ai goditi veçanërisht në një shtëpi të Kanadasë, pasi halla e djalit, Tima Kurdi, e cila jeton në Port Coquitlam të Kanadasë, iu lut shtetit kanadez që t’i hap dyert e saj për refugjatët e dëshpëruar.

  Historia e dhimbshme erdhi në një kohë kur kanadezët ishin përgatitur për të zgjedhur një qeveri të re federale, duke zhvendosur fokusin e fushatës në paraqitje të një plani për vendosjen e refugjatëve sirian në Kanada, njofton The Globe and Mail.

  kanda syria

  Pengu i liberalëve ishte i qartë – ata kishin premtuar përmes platformës së tyre që do t pranonin 25,000 refugjatë sirianë nëpërmjet sponsorizimit të qeverisë deri në fund të 2015 – por pas fitimit të shumicës në Qeveri në fund të tetorit, ata e duken që nuk do mund ta mbanin premtimin, raporton Insajderi.

  Edhe pse kryeministri Justin Trudeau, e bëri zhvendosjen e refugjatëve sirian një prioritet të hershëm të tij, pasi Liberalët morën pushtetin në fillim të nëntorit, as edhe një muaj në mandatin e tyre, i sapoemëruari Ministër i Emigracionit kishte shtyrë mbrapa afatin, prej dy muajsh, deri në fund të shkurtit 2016.

  Ai njoftoi gjithashtu se qeveria do të përfshijnë refugjatët e sponsorizuar në qëllimin e përgjithshëm të 25,000, në krahasim me refugjatët të sponzorizuar nga qeveria.

  Një avion me 25 mijë refugjatë sirianë arriti në Montreal të shtunën në mbrëmje, që do të thotë se qeveria e përmbushi qëllimin e saj të rishikimit dy ditë më parë.

  McCallum tha se ai priste që presioni mbi zyrtarët e emigracionit të zvogëlohej pasi afati kishte kaluar.

  “Unë mendoj se ata do të marrin frymë lirshëm pasi ne përmbushëm qëllimin tonë prej 25,000 refugjatësh të pranuar, do të thotë që jo gjithçka do të kthehet në normalitet , por edhe më shumë se normalitet, në mënyrë që ritmi me të cilin refugjatët do të mbërrijnë do të zvogëlohet shumë nga ajo që ka qenë në dy muajt e fundit, “tha ai pë mediet kanadeze javën e kaluar.

  Përpjekja filloi me shfaqjen e sigurisë në Jordani, Liban dhe Turqi nëntorin e kaluar, dhe pavarësisht shqetësimeve përgjatë rrugës – një komitet i Senatit amerikan e kishte ekzaminuar procesin- asnjë refugjatë sirian nuk ishte larguar për arsye sigurie pas mbërritjes në Kanada, shpjegon ministri Callum .

  Fluturimi i parë i sponsorizuar nga qeveria zbarkoi më 10 dhjetor, në Toronto, ku te ardhurit u përshëndetën nga kryeministri Trudeau, dhe pothuajse 100 fluturime janë realizuar që atëherë.

  Ministri ka thënë më parë se qeveria shpreson që të rivendosen një total prej 35.000 deri në 50.000 sirianë deri në fund të vitit 2016, nga të cilat 25.000 do të jenë të sponsorizuar nga qeveria.

  Njollat e mbetura do të plotësohen nga refugjatët e sponsorizuar privatisht apo ata që vijnë përmes sistemit të përzier. Objektivat e sakta do të përcaktohen në raportin vjetor të emigracionit të Qeverisë, që pritet të mbahet para 9 marsit.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark