×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Këshilltari i Kurtit rëndit faktet që çuan në sulme ndaj ushtarëve të NATO-s, policëve dhe gazetarëve

  Insajderi
  09 June 2023 - 14:05

  Jeton Zulfaj, këshilltar i kryeministrit Albin Kurti, ka thënë se ngjarjet në veri të vendit kanë lënë shumë njerzë të habitur, pas sulmeve nga protestuesit serbë ndaj Policisë së Kosovës, KFOR-it dhe gazetarëve

  Zulfaj ka renditur kronologjikisht në Tëitter faktet që çuan në sulme ndaj ushtarëve të NATO-s, policëve dhe gazetarëve nga bandat kriminale që gjinden në listën e pagave të Serbisë.

  Faktet e renditura nga Zylfaj janë si në vijim:

  05 – Dorëhiqen kryetarët e bashkive

  14 nëntor – Shpallen zgjedhjet e reja

  12 dhjetor – Shtyhen zgjedhjet

  10 dhjetor – serbët e Kosovës vendosin barrikada me porosi nga Beograd

  28 dhjetor – Presidenti i Serbisë urdhëron serbët e Kosovës të heqin barrikadat

  27 shkurt – Miratohet marrëveshja bazë

  17 mars – Me kërkesë të QUINT Komisioni Qendror i Zgjedhjeve zgjat edhe për më shumë ditë afatin për certifikimin e partive politike për pjesëmarrje në zgjedhje.

  18 mars – Marrëveshja dhe aneksi konsiderohen të miratuara

  18 mars – Vuçiq thotë se Serbia nuk do të zbatojë të gjitha nenet e Marrëveshjes bazë

  21 prill – Lista Serbe bën thirrje për bojkotimin e zgjedhjeve lokale

  21 prill – Aleksander Jabllanoviq tërhiqet dy ditë para zgjedhjeve

  23 prill – Në katër komuna mbahen zgjedhjet lokale

  24 prill – Serbia shkel marrëveshjen bazë duke votuar kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE

  19 – 25 maj – Kryetarët e rinj marrin zyrtarisht detyrën, pa ndonjë incident

  26 maj – Kryetarët shkojnë në punë, protestuesit bllokojnë me forcë hyrjet e komunave

  29 maj – Milicia fashiste serbe në listën e pagave të Serbisë sulmon KFOR-in, Policinë e Kosovës dhe gazetarët

  Ndryshe, situata në këto komuna është tensionuar të premten e 26 majit kur kryetarët e betuar u detyruan të futën në zyrat e tyre të punës nën asistencën e Policisë së Kosovës.

  Si pasojë e protestave të dhunshme, janë plagosur gjashtë policë të Kosovës dhe 30 ushtarë të KFOR-it, ndërkohë që serbët kanë sulmuar edhe gazetarët.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark