×
 • Biznes
 • Biznes / Biznes

  Këto janë kompanitë ajrore më ta pasigurta në botë

  Insajderi
  01 February 2016 - 08:53

  Numri i njerëzve që udhëtojnë me aeroplanë në ditë është jashtëzakonisht i madh, por, i madh është edhe numri i atyre që u frikësohen udhëtimeve me fluturake.

  Pavarësisht frikës nga aeroplani, njerëzit janë të detyruar të realizojnë udhëtime me mjete të tilla transportuese, shkruan Time, raporton Insajderi

  Disa prej njerëzve, duke pasur parasysh fatkeqësitë dhe aksidentet fatale të kompanive ajrore, ia ngjallin vetes ndjenja frike, ndërsa të tjerët edhe mund të kenë pasur ndonjë përvojë me lëkundje dhe dridhje gjatë fluturimit.

  Por, cilat në të vërtetë janë kompanitë ajrore më të pasigurta në botë?

  Më poshtë ju keni një listë prej disa kompanive ajrore që nuk ofrojnë siguri të mjaftueshme për pasagjerët, ndonëse, vazhdojnë të kenë pasagjerë edhe më tutje, raporton Insajderi

  Lista e kompanive më të pasigurta ndahet në tre pjesë, një listë që pavarësisht të gjitha rrethanave e kalon ‘testin’, një listë tjetër e aeroplanëve të pasigurt dhe lista e fundit e aeroplanëve që është cilësuar si “edhe nëse më paguajnë nuk do të udhëtoja me ta”.

  Lista e kompanive me notën 3 (megjithatë e kalojnë testin):

  Afriqiyah

  Air Bagan

  AirAsia Thailand

  AirAsia Zest

  Avia Traffic Company

  Bangkok Air

  Camair-Co

  Cambodia Angkor Air

  Drukair Royal Bhutan

  FastJet

  Felix Airways

  Fly540

  Garuda Indonesia

  JetStar Pacific

  LAM

  Libyan Airlines

  Nauru Airlines

  Orient Thai Airlines

  Polynesian Airlines

  Scat

  Somon Air

  Tajik Air

  Lista e kompanive të pasigurta të vlerësuara me notën 2:

  Airlines PNG

  Ariana Afghan Airlines

  Blue Wing

  Daallo Airlines

  Kam Air

  NOK Air

  Lista e kompanive me notën 1 (edhe nëse do të më paguanin nuk do të udhëtoja me ta):

  Wings air

  Batik Air

  Citilink

  KalStar Aviation

  Lion Air

  Nepal Airlines

  Sriwijaya Air and Nam Air

  Tara Air

  TransNusa

  Wings Air

  Xpress Air

  Por, në anën tjetër po ju sjellim edhe 20 kompanitë ajrore që janë më të sigurta në botë. E gjithë kjo sipas kalkulimeve që ka bërë AirlineRatings.com.

  Kompania më e sigurt në botë është kompania australiane “Qantas”, e cila nuk ka pasur asnjë fatalitet në historinë e saj.

  Qantas

  Këtu është lista e plotë e kompanive më të sigurta në botë në renditjen alfabetike: American Airlines, Alaska Airlines, All Nippon Airways, Air New Zealand, Cathay Pacific Airways, Emirates, Etihad Airways, EVA Air, Finnair, Hawaiian Airlines, Japan Airlines, KLM, Lufthansa, Qantas, Scandinavian Airline System, Singapore Airlines, Swiss, United Airlines, Virgin Atlantic, Virgin Australia./Insajderi

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark