×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Kirby thotë se s’i ka parë deklaratat e Kurtit: Situata të depërshkallëzohet

  Insajderi
  31 May 2023 - 23:10

  Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në SHBA, John Kirby, sot ka folur për situatën në veri të Kosovës në një konferencë për media. Ai tha se ShBA-ja dëshiron të shohë situatë të depërshkallëzuar dhe që dhuna të ndalojë.

  I pyetur për deklaratat e Kurtit lidhur me reagimin amerikan për situatën në veri, ai ka thënë se nuk i ka parë komentet e tij.

  “Nuk i kam parë komentet e kryeministrit, por do t’i përsëris reagimet tona se të gjitha palët duhet të ndërmarrin veprime të menjëhershme për depërshkallëzim. Ne dënojmë fuqishëm sulmet e djeshme ndaj trupave të NATO-s, KFOR-it”, tha ai.

  Sipas tij këto sulme, që lënduan disa paqeruajtës, janë absolutisht të papranueshme.

  “Kryeministri Kurti dhe Qeveria e Kosovës duhet të sigurohen që kryetarët e zgjedhur t’i kryejnë detyrat e tyre nga lokacione alternative jashtë ndërtesave komunale dhe t’i largojnë forcat policore nga afërsia”, tha Kirby.

  Ai tha se Serbia duhet të ulë nivelin e statusin e forcave të armatosura.

  “Ky është reagimi ynë. Mendoj se është e vështirë të mendohet se kjo është hiperbolike në çfarëdo mënyre”, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të ShBA-së, John Kirby.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark