×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Kjo është lopa më e shtrenjtë në botë

  Insajderi
  17 June 2024 - 10:52
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Brazili ka qindra miliona lopë, por një në veçanti është e jashtëzakonshme.

  Trupi i saj masiv, i bardhë si bora, vëzhgohet nga kamerat e sigurisë, një veteriner dhe një roje i armatosur.

  Me vlerë 4 milionë dollarë, Viatina-19 FIV Mara Moveis është lopa më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë në ankand, sipas Rekordeve Botërore Guinness. Kjo është tre herë më shumë se çmimi i mbajtësit të fundit rekord. Dhe me 1,100 kilogramë ajo është dy herë më e rëndë se një e rritur mesatare e racës së saj.

  Përgjatë një autostrade që kalon në zemër të Brazilit, pronarët e Viatina-19 kanë vendosur dy tabela që lavdërojnë madhështinë e saj dhe u bëjnë thirrje fermerëve, vendasve kureshtarë dhe autobusëve me studentë të veterinarisë për të bërë pelegrinazhe për të parë lopën.

  A stockman watches over the Nelore cow known as Viatina-19 at a farm in Uberaba, Minas Gerais state, Brazil, Friday, April 26, 2024Viatina-19 is the product of years of efforts to raise meatier cows, and is the most expensive cow ever sold at auction, according to Guinness World Records. (AP Photo/Silvia Izquierdo)

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark