×
 • Lajme
 • Insajderi

  Kjo është shkencëtarja kosovare që krijoi nanosatelitin e parë

  Insajderi
  17 February 2023 - 17:44
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Gjithçka nisi nga çmontimi i lodrave të vëllait të saj, tashmë hapat e vegjël që dikur ajo ndjeku e shndërruan në një shkencëtare të re.

  Elta Bajrami është 19-vjeçarja e cila jeton dhe vepron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  E njëjta, është radhitur e gjashta në botë nga mbi 200 mijë pjesëmarrës në një garë të organizuar nga gjiganti amerikan i teknologjisë, Microsoft.

  Në një intervistë për Insajderin ajo ka rrëfyer momentet se kur e kuptoi se sa i pëlqen shkenca dhe punën e saj të deritanishme.

  VIDEO:

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark