×
 • Lajme
 • Lajme

  Kosova marrëveshje bashkëpunimi me FBI-në

  Insajderi
  11 February 2016 - 09:31
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, ka nënshkruar pasditen e djeshme, në Byronë Federale të Hetimeve (FBI), në Washington, Memorandum Mirëkuptimi me, Christopher T. Doss, asistent drejtor i divizionit të laboratorit, që ka për qëllim fuqizimin e bashkëpunimit midis Republikës së Kosovës dhe ShBA-ve në fushën e forenzikës.

  Nga ky Memorandum, Kosova do të përfitojë nga ekspertiza e ShBA-ve në luftimin e krimeve të rënda, përfshi edhe terrorizmin.

  Para nënshkrimit, ministri Hyseni ka pasur rastin të zhvillojë një bisedë me drejtorin e FBI-së, XX. Të dytë janë shprehur të bindur se kjo marrëveshje do të lehtësojë punën e të dyja palëve në luftimin e krimit në kuadër të partneritetit strategjik Kosovë-SHBA.

  Drejtori i FBI-së, XX, u shprehë pozitivisht dhe i vlerësoi lartë të arriturat e Kosovës në luftimin e Kosovës me ekstremizmin e dhunshëm dhe terrorizmin.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark