×
 • Lajme
 • Lajme

  KQZ: Rrustem Mustafa nuk ka më mandat të deputetit

  Insajderi
  08 February 2016 - 13:58

  Ish-deputeti Rrustem Mustafa – Remi do të zëvendësohet në Kuvendi e Kosovës nga Bilslim Zogaj nga Partia Demokratike e Kosovës.

  Kështu ka vendosur sot Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pasi që deputeti Mustafa është dënuar me katër vite burg për krime lufte.

  Ligji për të drejtat dhe përgjegjësitë e deputetit parasheh rastet kur një i zgjedhur i popullit humb mandatin. Pika 1.6 e nenit 8 parasheh saktësisht rrethanat në të cilat ndodhen deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës, Rrustem Mustafa e Latif Gashi.

  Në këtë pikë thuhet se mandati humb “nëse me vendimin e formës së prerë të gjykatës dënohet për vepër penale me vuajtje të dënimit për një ose më shumë vjet burg”. Aktgjykimi i formës së prerë kundër Mustafës e Gashit është publikuar më 6 nëntor të këtij viti, ndërsa buxheti edhe me votat e tyre është miratuar më 17 nëntor./Insajderi

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark