×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Mbi 50 të vdekur nga sulmet në Siri

  Insajderi
  15 February 2016 - 23:08

  Deri në 50 persona janë vrarë në sulmet e raketave mbi shkollat dhe spitalet në veri të Sirisë, sipas Kombeve të Bashkuara, njofton BBC, raporton Insajderi.

  “Sulme të tilla janë një shkelje e hapur e ligjeve ndërkombëtare”, tha përmes një komunikate OKB-ja.

  Ndër vendet që u goditë ishte një spital Medecins Sans Frontieres, ku shtatë persona thuhet se u vranë. Franca po ashtu tha se akte të tilla përbëjnë krime lufte. Aktivistët kanë akuzuar Rusinë për kryerjen e sulmeve, por nuk ka pasur asnjë konfirmim të saktë.

  Rusia ka mbështetur qeverinë siriane në ofensivën e saj kundër rebelëve, por thotë se ajo vetëm po synon të sulmojë ata që i quajnë “Terroristë”.

  Dy shërbimet mjekësore në Maarat al-Numan, që ndodhen në provincën Idlib, janë raportuar të jenë goditur. MSF tha se një nga objektet e saj ishte goditur nga katër raketa në hapësirën e minutave, duke bërë ata të besojnë se “nuk ishte një sulm aksidental, por ishte i qëllimshëm”.

  Ai tha se shtatë persona kanë vdekur me një tetë të tjerë që ende mungojnë.

  Mego Terzian, president i MSF Francës, tha për Reuters se “ose qeveria[siriane] ose ajo Ruse” janë përgjegjëse për këto sulme. Por ambasadori sirian në Moskë Riad Haddad, tha se SHBA-ja duhet fajësuar, kërkesë të cilën Pentagoni e hodhi poshtë si “dukshëm të rrejshme”.

  “Ne nuk kemi asnjë arsye të kryejmë sulme në Idlib, pasi ISIS [Shteti Islamik] nuk është aktiv atje,” tha zëdhënësi i Capt Jeff Davis.

   

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika
  Botë
  28 February 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark