×
 • Lajme
 • Lajme

  Kundërpërgjigjet Haradinaj, flet për udhëheqës të izoluar opozitarë

  Insajderi
  07 February 2016 - 18:14

  Vendimi i tij për të shkuar në takimin e thirrur nga Presidentja Atifete Jahjaga është kritikuar nga Driton Çaushi, nënkryetar i “Vetëvendosje”. Çaushi ka vlerësuar se Haradinaj po flirton me Thaçin e Mustafën.

  Ndërkaq, Haradinaj, në sqarimin e tij, ka shënuar se kritikat ndaj tij janë të ngutshme ose me agjendë. Kritikat i ka cilësuar si ‘vlerësime të individëve’.

  Ka shtuar se udhëheqësit opozitarë nuk duhet të izolohen por duhet të kërkojnë shtigje për të depërtuar drejt gjetjës së zgjidhjes.

  “Vlerësoj se izolimi i udhëheqësve opozitarë, nënkupton izolim nga kauza e drejtë e opozitës, e cila duhet të depërtojë çdo kund, duke përfshirë edhe qarqet ndërkombëtare. Ndërkaq vlerësimet e individëve për qëndrimin tim dhe të AAK-së, në raport me ketë tryezë, i konsideroj ose të ngutshme, ose me agjendë”, ka shënuar Haradinaj.

  Ai, po ashtu, ka shënuar se arsyeja e parë për pranimin e ftesës është fakti që qëndrimi i opozitës duhet të prezantohet para Presidentes.

  Si arsye të dytë ka përmendur kërkesën e tij për shpërndarjen e parlamentit dhe shkuarjen në zgjedhje të reja.

  Arsye tjetër ka përmendur se është kërkesa për zgjedhjen e presidentit me votë të drejtpërdrejt nga populli.

  “ Do t’i njoftoj  akteret e kësaj tryeze se Opozita e bashkuar është e vendosur ta vazhdojë kundërshtimin politik e qytetar deri në përgjigje pozitive për këto kërkesa”, ka thënë Haradinaj duke shtuar se pavarësisht kritikave partia e tij mbetet e palëkundur në frontin e përbashkët opozitarë.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark