×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti: Më 27 shkurt do të ndryshojë gjithçka

  Insajderi
  19 February 2016 - 16:54

  Albin Kurti, deputet i Vetëvendosje, ka paralajmëruar se tash e tutje protestat do të jenë më të shpeshta  dhe se nuk do të ndalen deri në dorëheqjen e Qeverisë.

  [iframe id=”https://www.youtube.com/embed/4G-oASAO1X0″]

  “Protesta e radhës do të mbahet ashtu siç është paralajmëruar do të jetë të shtunën e 27 shkurtit dhe më pastaj ajo do të jetë praktikisht protestë e vazhdueshme. Nuk do të jetë as një herë në jave e as një herë në muaj, por më shpesh”, ka thënë Kurti për Insajderin.

  Kurti ka shtuar se protestat janë duke pasur efekt tek qeveritarët ndonëse ata nuk e pranojnë një gjë të tillë.

  “Deri më tash protestat kanë dhënë shumë rezultate. Adresimi i presidentes në Gjykatën Kushtetuese për Zajednicën nuk do të ndodhte pa protestat e opozitës. Dhe jam i bindur se aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese nuk do të ishte i tillë pa protestat tona”, ka thënë tutje Kurti

  Ndërkaq, i pyetur se pse e konsiderojnë qeverinë aktuale si një regjim, Kurti ka thënë se qeveria është shndërruar në një shtet policor dhe po përdor metoda fashiste.

  “Po e quajmë regjim sepse po e shohim se po përdor taktika të shtetit policor dhe metoda të fashizmit. Deputetët e opozitës po arrestohen ose në orët e vona të natës ose në orët e hershme të mëngjesit. Ne e kemi 11 të burgosur politik, aktivist e deputet. Sekretari organizativ edhe zëdhënësi e VV-së, njëkohësisht edhe kryetarin e grupit tonë parlamentar e kemi në burg, përveç kësaj kemi edhe gjashtë deputetë të tjerë që u arrestuan”, ka thënë Kurti.

  Ka shtuar se numri i të burgosurve politik ka arritur në shtatëmbëdhjetë.

  “ Mirëpo pas datës 27 shkurt gjithçka do të ndryshojë sepse në skenën politike kosovare do të kthehet burimi i sovranitetit populli i Kosovës”, ka deklaruar Kurti.

  Në fund Kurti ka thënë se ashtu si edhe fundi i Zajednicës do t’i  vijë fundi edhe qeverisë, meqenëse këta e kanë lidhur fatin e tyre me Zajednicën.

  “Praktikisht Mustafa e Thaçi po dëshirojnë të na thonë, more ju edhe nëse i keni një milionë e gjysmë qytetarë me veti, ne i kemi 8 mijë policë dhe nuk e çajmë kokën për asgjë. Këta njerëz nuk marrin vesh sepse këta bëjnë marrëveshje me Serbinë meqenëse e kanë lidhur fatin e tyre me Zajednicën le të përfundojnë si Zajednica”, është përgjigjur Albin Kurti për Insajderin.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark