×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti shpreh keqardhje për plagosjen e kryeministrit sllovak

  Insajderi
  15 May 2024 - 18:57
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka uruar shërim të shpejtë kryeministrit sllovak Robert Fico, i cili u plagos sot në Hamdlova.

  Kurti e ka quajtur tejet shqetësues lajmin për plagosjen e kryeministrit Fico, ndërsa shprehet se dhuna nuk ka vend në demokraci.

  ”Një lajm shumë shqetësues nga Sllovakia, raporton se kryeministri Robert Fico është qëlluar. I urojmë shërim të shpejtë dhe të plotë dhe i shprehim mendimet tona familjes së tij dhe popullit të Sllovakisë. Dhuna nuk ka vend në demokraci”, ka shkruar Kurti në platformën X.

  Edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani i ka uruar shërim të shpejtë kryeministrit të Sllovakisë, Roberto Fico.

  Presidentja është shprehur se dënon fuqishëm këto akte dhune që, siç shkroi ajo, kërcënojnë vlerat evropiane.

  “Duke i uruar kryeministrit sllovak Robert Fico një shërim të shpejtë pas sulmit të sotëm. Ne i dënojmë fuqishëm këto akte dhune që kërcënojnë vlerat evropiane”, është shprehur Osmani.

  Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme sllovake konfirmoi të mërkurën se ka ndodhur një “atentat për vrasjen” e kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico.

  Zyra e Qeverisë sllovake tha se Fico u dërgua me helikopter në spitalin e qytetit Banjska Bistrica.

  Kryeministri sllovak u godit në stomak pasi u shkrepën katër plumba pranë Shtëpisë së Kulturës së Qytetit, Handlova, rreth 150 kilometra në verilindje të kryeqytetit, sipas TA3.

  Fico sapo kishte dalë nga një takim qeveritar kur një i dyshuar shtiu ndaj tij.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark